لوازم التحریر

تفاوت مداد نوکی و مداد فشاری

تفاوت مداد نوکی و مداد فشاری- فروشگاه اینترنتی تحریر گستر

امروزه با پیشرفت جوامع انواع مختلفی از لوازم تحریر طراحی و ارائه شده است. در این میان مداد‌ها از محصولات پرکاربردی است که نمونه‌های مختلفی از آن در بازار یافت می‌شود. اگر از مداد نوکی و مداد فشاری استفاده کرده باشید تفاوت این دو مداد را بهتر درک خواهید کرد. هر یک از این محصولات طرفداران خاص خود را دارند. اما آیا تفاوت مداد نوکی و مداد فشاری به وضوح قابل درک است. در ادامه در این خصوص بیشتر توضیح خواهیم داد.

ضخامت مداد فشاری- تحریر گستر
ضخامت مداد فشاری- تحریر گستر

مداد فشاری چیست؟

مداد فشاری نمونه‌ای خاص از مداد محسوب می‌شود که البته از نظر ساختار و کارکرد کاملاً با مداد‌های سنتی و معمولی تفاوت‌هایی دارند. البته هسته یا مغز مداد فشاری مانند مداد‌های معمولی از گرافیت است ولی از نظر شکل ظاهری آن با مغز مداد معمولی، زمین تا آسمان تفاوت دارد.

مداد نوکی چیست؟

مداد‌های نوکی در ابتدا جهت نوشتن متون، طراحی و… کاربرد داشتند. مداد نوکی یا اتود که به آن مداد مکانیکی می‌گویند، ابزاری است که مغز مداد در آن قرار می‌گیرد و به کمک دکمه‌ای که به یک فنر متصل است، به تدریج در زمان نیاز بیرون داده می‌شود. نوک مداد نوکی، در اندازه‌ها و قطر‌های مختلفی موجود است. مغزی مداد در سه گروه H، B وF که نشان دهنده نرمی یا سفتی مداد است، ارائه می‌شود.

آیا تفاوتی میان مداد نوکی و مداد فشاری وجود دارد؟

همانطور که می‌دانید مدادها نیز همچون دیگر لوازم تحریر و نوشت ابزار در انواع مختلفی با نام و خصوصیات منحصر به فرد طراحی و ارائه شده‌اند. در این میان لازم است تفاوت مداد نوکی و مداد فشاری را تنها نام آن دانست. چرا که این نوع مداد هر دو خصوصیات یکسان دارند و تنها تفاوت آن ها در طراحی و ساختار اتود و نام آن ها می‌باشد. بنابراین می‌توان گفت که هر دو به یک معنا بوده و تفاوتی میان این دو وجود ندارد.

مزایای استفاده از مداد

استفاده از مداد از گذشته تا کنون مرسوم بوده است. قدمت استفاده از مداد معمولی در مقایسه با دیگر نوشت‌افزار‌ها بیشتر است. استفاده آسان از مداد دلیل محبوبیت و استفاده از آن برای شروع یادگیری دانش‌آموزان ابتدایی است. مداد نوکی و مداد فشاری نمونه‌هایی از اتود به شمار می‌رود اما تفاوت مداد نوکی و مداد فشاری باعث شده تا کاربران با توجه به نیاز خود محصول مورد نظر را خریداری نمایند. به طور معمول کودکان اولین خطوط آموزشی خود را با کمک مداد رسم می‌کنند. از مزایای مداد‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قابلیت استفاده در هر دما و موقعیت
  • قیمت مناسب‌تری نسبت به مداد‌های نوکی دارد.
  • یکی از مزیت‌های این مداد‌ها طرح‌ها و تنوع مختلف آن‌ها است.
  • در صورتی که در نوشتن اشتباهی رخ دهد به راحتی و بدون هیچگونه اثری پاک خواهد شد.
  • درجه‌های سختی در مداد‌های چوبی معمولی متفاوت است و هر یک از آن‌ها کاربرد خاص خود را دارند.
  • عدم استفاده از مداد تراش
  • داشتن ضخامت ثابت
  • طول عمر مداد‌های نوکی
  • خوش دست بودن مداد‌های نوکی
کاربرد مداد نوکی- تحریر گستر
کاربرد مداد نوکی- تحریر گستر

ساختار و اجزای مداد نوکی و مداد فشاری

مدادنوکی‌ها در شکل و شمایل از خودکار الهام گرفته‌اند، شکل امروزی اتود‌ها بیش از آن‌که به مداد معمولی شبیه باشد، به خودکار شبیه است. در طراحی مداد فشاری از بدنه‌ای دائمی فلزی، پلاستیکی یا ترکیبی استفاده شده است. معمولاً مغز مداد مستقل از بدنه بوده و قابل تعویض است. اگر چه انواع مختلفی از مداد معمولی و مداد نوکی در دسترس قرار دارد اما تفاوت مداد نوکی و مداد فشاری تنها در نام آن ها می باشد.

مغز مداد نوکی به فنر و دکمه‌ای متصل می‌باشد و به کمک دکمه، نوک به صورت تدریجی به بیرون‌زده می‌شود. محفظه‌ی نگهدارنده‌ی نوک یکی دیگر از اجزای مداد نوکی محسوب می‌شود. امکان تجدید نوک بدون تراشیدن و تعویض نوک یکی از تفاوت‌های کارایی این نوشت‌افزار با مداد‌های معموی است.

در سر مداد نوکی همانند مداد فشاری‌ها یک قطعه پیچی که اغلب فلزی است، به کار گرفته شده است و قابل جدا شدن است. انتهای اتود نیز از پاک‌کن کوچک استفاده شده است. در نمونه‌ها حرفه‌ای نیز سوزن تمیز‌کننده‌ای تعبیه شده است. هدف از قرار دادن این سوزن تمیز کردن قطعات از گرفتگی‌ها می‌باشد.

روی بدنه‌ی اغلب مدادنوکی‌ها گیره‌ای برای راحت قرار دادن نوشت‌افزار در جیب پیراهن، کیف و… قرار داده شده است. مغز مداد نوکی و مداد فشاری در ضخامت‌های مختلف از ۰. ۳ میلی‌متر تا ۲ میلی‌متر می‌باشد.

سخن پایانی

مداد‌ها از محصولات کاربردی در نوشت ابزار به شمار ‌می‌روند. در ابتدا برای ساخت مداد‌ها از سرب استفاده می‌شد و نسبت به محصولات امروزی تفاوت بسیار زیادی در شکل آن‌ها وجود داشت. با رشد صنایع در نهایت در سال ۱۵۶۵ تغییرات بسیاری در ساخت مداد‌های نوکی رخ داد و نمون‌های جدید وارد بازار شد. اتود و مداد فشاری نمونه‌هایی از محصولات تولیدی می‌باشند. معمولاً افراد از هر دو اسم با یک بار معنایی استفاده می‌کنند. تفاوت مداد نوکی و مداد فشاری معمولاً در ظاهر و مغز آن است.

امروزه مداد‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که قابلیت تنظیم داشته باشند. اجزای پیچیده‌ی این مداد‌ها به گونه‌ای تنظیم شده‌اند که به راحتی مغز آن‌ها شکسته نشود. محفظه‌ای که روی مداد‌ها قرار دارد کمک می‌کند تا مغزی آن به راحتی جایگزین شود. این مداد‌ها شکل ظاهری متنوعی دارند و برای انواع سلیقه‌ها مناسب است. در نهایت می توانید برای خرید عمده لوازم تحریر (نمایندگی انحصاری) – تحریر گستر به صورت آنلاین اقدام نمایید. این مجموعه ارائه کننده انواع لوازم تحریر با برند های معتبر و با کیفیت می باشد. خریداران و فروشندگان عمده و یا خرده لوازم تحریر می‌توانند با شماره 02188325184 تماس بگیرید و با پشتیانان فنی تحریر گستر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *